A szikkasztó házilag történő kivitelezése kiváló és egyben költséghatékony megoldás lehet a csapadékvíz kezelésére, különösen olyan területeken, ahol a talaj jól átereszti a vizet. Az esővíz elszikkasztása ugyanis nemcsak a kert védelme érdekében hasznos, hanem a helyi vízkörforgás fenntartásában is kulcsszerepet játszik. Azonban a kivitelezés előtt alaposan fel kell mérni a helyszín adottságait, hogy hosszútávon is hatékony rendszert építhessünk.
Amikor a szikkasztó házilag készül, az első és legfontosabb lépés a megfelelő hely kiválasztása. Ennek meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy a terület lejtése és maga a talajszerkezet (azaz annak sűrűsége) mennyire alkalmas a víz elvezetésére. A rossz helyen épített szikkasztó áradásokhoz vezethet, vagy éppen ellenkezőleg, a víz stagnálhat, ami szintúgy károkat okozhat a kertben. A talaj összetételét is vizsgálni kell, mivel a homokos föld jobban átereszti a vizet, míg az agyagos talaj ilyen szempontból jóval kevésbé hatékony. A szikkasztó házilag történő helymeghatározásánál figyelni kell a környező épületekre is, mivel ha a túl közel telepítjük valamelyikhez, az bizony károsíthatja az alapot.
A szikkasztó építése: Hogyan kezdjünk hozzá?
Nem lehet tehát eléggé hangsúlyozni, hogy a szikkasztó építése során alapvető fontosságú, hogy a kivitelezés minden lépése szakszerűen történjen. A munkálatok a megfelelő munkagödör kiásásával kezdődnek, ebbe kerül majd a precízen megtervezett szikkasztó rendszer. Ennek mélysége és szélessége a válaszott megoldás méretétől, valamint a talaj összetételétől függ.
A szikkasztó házilag való kialakításakor a munkagödröt érdemes geotextillel bélelni, hogy a talajból származó szennyeződések ne tömítsék el a rendszert, így megnövelve annak strapabíróságát. Kardinális szem előtt tartanunk azt is, miszerint a szikkasztó rendszerek többféle megoldással készülhetnek. A kavicsos szikkasztók a legegyszerűbbek, de modern alternatívaként megjelentek a blokkos megoldások, amelyek hatékonyabb vízszűrést és hosszabb élettartamot biztosítanak.
A szikkasztó házilag való építése során a struktúrának megfelelően kell elhelyezni a csapadékvíz bevezetésére szolgáló csöveket is. Fontos, hogy ezeket a vezetékeket mechanikai szűrőkkel lássuk el, hogy a víz ne vigyen be szennyeződéseket a rendszerbe, mert az már rövidebb távon is teljes dugulást okozhat.
Szikkasztó blokk: miért érdemes ezt választani?
A szikkasztó blokk az egyik legmodernebb és leghatékonyabb megoldás a csapadékvíz kezelésére. A hagyományos kavicsos rendszerekkel szemben ez kisebb helyet igényel, könnyebben telepíthető, és hosszabb élettartammal bír. A blokkok általában moduláris felépítésűek, így a rendszer mérete az igényekhez igazítható.
Egyes típusok akár gépjárműforgalom alá is telepíthetők, ami további rugalmasságot biztosít a helykihasználást illetően. Ugyanakkor, ha a szikkasztó házilag készül, a blokkos alternatíva használata során kulcsfontosságú, hogy a megfelelő szűrő- és vízelvezető rendszereket is kiépítsük. Telepítéskor pedig ügyeljünk arra, hogy a blokkok helyének pontos kijelölése után a gödröt megfelelően előkészítsük, szükség esetén kavicságyazatot is létrehozva.
Szikkasztó árok: egyszerű, ámde hatékony megoldás
A szikkasztó árok egy egyszerű, mégis kiválóan működő módszer a víz elvezetésére, különösen kisebb területeken. Az árok kialakítása során fontos, hogy a talaj lejtése megfelelő legyen, így a víz természetes módon tud elfolyni. Az árok mélysége és szélessége az elvezetendő víz mennyiségétől függ, de általánosan elmondható, hogy legalább 50-70 cm mélynek és 30-40 cm szélesnek kell lennie.
Az ilyen szikkasztó házilag történő kialakítása előtt érdemes talajvizsgálatot végezni, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy az kellőképp vízáteresztő-e. Ha a talaj agyagos, akkor lehet, hogy más megoldást kell választanunk, vagy egy plusz vízelvezető réteget kell beépíteni. Az árok betemetése után a területet akár gyepesíthetjük is, így esztétikailag is rendezett lesz a kert. Ezt követheti az öntözőrendszer házilag történő kiépítése, amihez akár az eltárolt esővizet is felhasználhatjuk.
Szikkasztó házilag: így kerüljük el a leggyakoribb hibákat
Amikor a szikkasztó házilag, szakemberek közbenjárása nélkül készül, gyakori hibák közé tartozik a nem megfelelő méretezés és a rossz helyválasztás. A legfontosabb, hogy a szikkasztó ne kerüljön túl közel az épület alapjaihoz, mivel ez hosszú távon károsíthatja az épület szerkezetét. Egy másik gyakori hiba a nem megfelelő szűrés használata, ami az esővízben található szennyeződéseket közvetlenül a szikkasztóba juttatja, eltömődést okozva.
A szikkasztó házilag történő telepítését követően elengedhetetlen a rendszeres karbantartás is. Időnként ellenőrizni kell a szűrőket és a vízelvezető csöveket, hogy biztosítsuk a rendszer zavartalan működését. Ezen felül fontos, hogy a talaj természetes vízáteresztő képességére alapozzunk, és szükség esetén végezzünk talajcserét vagy készítsünk ágyazatot kaviccsal. A szakszerűen kivitelezett szikkasztó rendszer évekig megbízhatóan működhet, de a kezdeti hibák elkerülésével jelentősen növelhetjük annak élettartamát.