Kerti tó építés egyszerűen és költséghatékonyan lépésről lépésre

Kerti tó építés

Noha elsőre talán épp az ellenkezőjét gondolhatjuk, valójában a kerti tó építés otthoni környezetben, házilag költséghatékony módon is megvalósítható, ha tudjuk, pontosan milyen lépéseket kell követni és milyen szempontokra kell nagy hangsúlyt fektetnünk. A saját kerti tó kialakítása nem csupán esztétikai élményt nyújt, hanem a természetközeliséget is fokozza, ezért aztán ha van hozzá elegendő hely, mindenképp megfontolandó a telepítése, hisz nagyon sokat dob a kert összképén. Egy jól megtervezett tó látványos eleme lehet bármely udvarnak, akár díszítőelemként, netán hasznos kiegészítőként egyaránt. A következő útmutató segít lépésről lépésre megérteni a kerti tó építés folyamatát, fókuszálva az alacsony költségvetésű megoldásokra, a megfelelő anyagok kiválasztására, és természetesen az építéshez szükséges technikai tippekre.

Az első lépés a kerti tó helyének és méretének megválasztása

Mielőtt még bármit is cselekednénk, kulcsfontosságú meghatározni, pontosan hová helyezzük majd a kerti tavat, hiszen a helyszín és a tó mérete alapvetően meghatározza a kialakítandó ökoszisztéma működését. Az ideális pozíció kiválasztásakor vegyük figyelembe a napfény mennyiségét és az árnyékos területeket. Bár erre talán nem is gondolnánk, de a közvetlen – és folyamatos – napfény alatt elhelyezkedő vizek gyorsabban melegszenek, ami sajnos elősegíti az algásodást, ezért célszerű olyan helyet választani, ami legalább részben árnyékos.

A méret szintén fontos szempont, tudniillik egy kisebb tó kevesebb víztömeget (no és persze előkészítést) igényel, viszont azt se felejtsük el, hogy ezeknél sokkal nehezebben tartható fenn az ökológiai egyensúly. Emellett a kerti tó építés során mindig tartsuk szem előtt az arányokat, legalább annyira, hogy a kialakított meder összhangban legyen az udvar többi részével. Akárcsak a szikkasztó házilag történő kivitelezésénél, úgy itt is nagyon körültekintően kell eljárnunk.

A kerti tó növények szerepe az ökoszisztéma fenntartásában

A kerti tó építés egyik kritikus lépése a megfelelő növények kiválasztása, hiszen ezek gondoskodnak a víz természetes tisztulásáról és az oxigénellátásról. A vízi növények a tó különböző részein kapjanak helyet: a mélyebb vizekben, a sekély zónában és a part mentén is el kell helyezni azokat. Az úszó növények, mint a vízijácint vagy a vízililiom, csökkentik a mélyebb rétegekbe jutó napsugarak mennyiségét, így visszaszorítják az algák növekedését.

A part menti növényzet, – ilyen például a sás és a nád -, természetes hatást kölcsönöz a tónak, és szintúgy elősegíti az algák elleni védekezést. Tartsuk tehát szem előtt, miszerint a kerti tó növények nemcsak dekorációs elemként, hanem biológiai szűrőként is fontos szerepet játszanak a tó életében.

A kerti tófólia kiválasztása és elhelyezése

A víz visszatartásának érdekében a kerti tó építés elengedhetetlen része a megfelelő fólia alkalmazása. Ez lehet PVC vagy EPDM alapú, ez utóbbi általában tartósabb és rugalmasabb, ám egyben költségesebb is. A tófólia alá geotextíliát érdemes helyezni, amely védelmet nyújt az esetleges gyökérnyomás ellen (erre még akkor is szükség lehet, ha olyan helyre telepítünk, ahol épp nincsenek fák).

A fólia elhelyezése előtt ássuk ki a tó medrét, ügyelve a különböző mélységi zónák kialakítására, amelyek a növények számára ideálisak. A kerti tófólia megfelelően kell illeszkedjen a tó medréhez, így elkerülhetők a későbbi szivárgások, és ezáltal hosszú távon is megőrizhetjük a vízszigetelés hatékonyságát.

A kerti tó algátlanítása házilag

A kerti tó építés egyik legnagyobb kihívása kétségkívül az algásodás megelőzése és kezelése. Az algák megjelenése természetes folyamat, de túlszaporodásuk rontja a víz minőségét és bizony esztétikailag sem épp a legmegkapóbb látvány. A házilag alkalmazható módszerek közé tartozik a víz oxigénszintjének növelése, például levegőztető pumpával vagy további vízi növények telepítésével.

Továbbá azt se felejtsük el, hogy az árnyékolás csökkenti a napfény mennyiségét, ami szintén visszaszorítja az algák növekedését. Emellett a tó vizének rendszeres tisztítása és a szerves anyagok eltávolítása is segít az algák kontroll alatt tartásában. A kerti tó algátlanítás házilag megoldható természetes módszerekkel is, – ilyen például a biofilterek használata -, ezek hathatósan hozzájárulnak a víz tisztaságának megőrzéséhez.

A kerti tó építés csak az első lépés – az állagmegóvás hoz hosszú távon is eredményt

A kerti tó építés befejezését követően nem feledkezhetünk meg a fenntartási feladatokról, hiszen a tó élettel teli ,és látványos állapotának megőrzése rendszeres odafigyelést igényel. A növények gondozása, az elhalt növényi részek eltávolítása és a víz tisztaságának fenntartása mind hozzájárulnak a tó egészségéhez. Érdemes szezonálisan átvizsgálni a tó környezetét és szükség esetén pótolni a vizet, különösen száraz időszakokban, nyaranta.

Még mielőtt nekilátnánk a kivitelezésnek, fontos megértenünk, hogy a kerti tó építés folyamata nem ér véget az építkezéssel; a megfelelő (és folyamatos!) karbantartás kulcsfontosságú, hogy a tó hosszú távon is a kert dísze maradhasson, és évről évre örömet nyújtson a tulajdonosok számára.